Протидiя корупцiї: реалiї сьогодення

Протидiя корупцiї: реалiї сьогодення
З першого липня 2011 року набрав чинності Закон України «Про засади запобігання й протидії корупції» (далі - Закон), відповідно до якого на органи прокуратури як спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції покладено обов'язок у межах своєї компетенції виявляти, припиняти та розслідувати корупційні правопорушення;
-координувати діяльність правоохоронних органів з питань протидії корупції, здійснювати нагляд за додержанням вимог законів у сфері запобігання і протидії корупції.
Закон є комплексним нормативно-правовим актом, який регулює основні аспекти боротьби з корупцією як суспільно шкідливим, суспільно небезпечним явищем. Ним визначені фундаментальні принципи запобігання й протидії корупції, коло суб\'єктів відповідальності за корупційні правопорушення, кола суб\'єктів, які в межах своєї компетенції та у спосіб, визначений чинним законодавством, зобов\'язані вживати заходи щодо запобігання і протидії корупції.
Крім того, Законом закріплені обмеження щодо використання службового становища, обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, обмеження щодо одержання дарунків та пожертв, роботи близьких осіб, тощо.
Не залишилися поза увагою законодавця й питання усунення наслідків вчинення корупційних правопорушень, відшкодування завданої ними шкоди, звільнення з посад осіб, які вчинили корупційні правопорушення.
Всі вони знайшли своє відображення та отримали детальну регламентацію у Законі України «Про засади запобігання й протидії корупції».
З метою забезпечення належної організації діяльності органів прокуратури у сфері запобігання й протидії корупції, підвищення її ефективності, Генеральним прокурором України 21.06.2011 р. видано галузевий наказ №10-гн «Про організацію діяльності органів прокуратури у сфері запобігання й протидії корупції».
Відповідно до вимог наказу, організація роботи з питань запобігання й протидії корупції є пріоритетним напрямом діяльності органів прокуратури. Прокурорів усіх рівнів зобов\'язано із застосуванням наданих законом повноважень забезпечувати невідворотність відповідальності за корупційні правопорушення, поновлення порушених прав і свобод громадян та інтересів держави, відшкодування збитків, завданих корупційними правопорушеннями, виявлення та усунення причин і умов, що сприяли їх вчиненню.
На виконання вимог Закону України «Про засади запобігання й протидії корупції» та наказу Генерального прокурора України №10-гн від 21.06.2011 р. прокуратурою міста Лисичанська систематично проводиться робота по попередженню, виявленню, припиненню корупційних правопорушень, притягненню винних у їх вчиненні осіб до передбаченої законом відповідальності, відшкодування завданих такими правопорушеннями збитків.
З часу набрання чинності Закона України «Про засади запобігання й протидії корупції», тобто з 1 липня 2011 року, прокуратурою міста Лисичанська проведено ряд перевірок, спрямованих на виявлення корупційних правопорушень.
Особливу увагу зосереджено на виявленні проявів корупціїу галузях освіти, охорони здоров\'я, землекористування, а також у роботі правоохоронних органів, органів влади та місцевого самоврядування.
Необхідність зосередження зусиль, спрямованих на виявлення проявів корупції саме у системі охорони здоров\'я, вкотре підтверджена на міжвідомчій нараді з питань додержання вимог законодавства про охорону здоров\'я, проведеній 4 листопада 2011 року у Генеральній прокуратурі України під головуванням заступника Генерального прокурора України Віктора Занфірова.
На ній, зокрема, зазначено, що результати перевірок у сфері медицини невтішні та свідчать про кризовий стан галузі. Порушення у сфері забезпечення права громадян на охорону здоров\'я носять масовий характер.
Проведена прокуратурою міста Лисичанська робота не виявилася марною: наприкінці вересня 2011 року працівниками прокуратури міста Лисичанська спільно зі співробітниками Лисичанського МВ УМВС України в Луганській області виявлено та задокументовано факт використання службовими особами одного зі структурних підрозділів ЦМЛ ім. Тітова міста Лисичанська своїх службових повноважень та пов\'язаних з цим можливостей з метою одержання для себе неправомірної вигоди.
В ході перевірки встановлено, що керівник одного з відділень лікарні за попередньою змовою зі старшою медичною сестрою цього відділення, будучи посадовими особами юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 частини першої етапі 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», але одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету, порушили спеціальні обмеження, спрямовані на попередження корупції, які встановлені ч. 1 ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», тобто використали свої службові повноваження та пов\'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди, а саме надали неправдиву довідку громадянину М., отримавши за це грошові кошти в сумі 200 грн. кожна, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 1722 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За результатами проведеної перевірки прокуратурою міста Лисичанська щодо вказаних посадових осіб складено протоколи про вчинення корупційних адміністративних правопорушень, які направлено для розгляду до Лисичанського міського суду.
У судовому засіданні, яке відбулося за участю прокурора, правопорушники повністю визнали свою провину у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення.
За результатами розгляду судом протоколів зазначених посадових осіб визнано винними у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 1722 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 850 грн. кожну.
Після набрання постановою суду законної сили осіб, які вчинили корупційні правопорушення, у відповідності до вимог ст. 22 Закону України «Про засади запобігання й протидії корупції», звільнено із займаних посад.
Протягом 2011 року прокуратурою міста Лисичанська в рамках проведення роботи із запобігання й протидії корупції вживалися заходи і кримінально-правового характеру.
Так, в період з 01.01.2011 по 01.11.2011 р. прокуратурою міста порушено, розслідувано та направлено до суду три кримінальні справи про злочини з ознаками корупції, з них одну - щодо організованого злочинного угруповання з корупційними зв\'язками.
При розслідуванні кримінальних справ слідчими щодо обвинувачених обирались запобіжні заходи у вигляді взяття під варту.
Не залишилися поза увагою прокуратури міста й питання координації діяльності правоохоронних органів з питань запобігання й протидії корупції.
У серпні поточного року за участю представників прокуратури Луганської області, керівництва прокуратури міста Лисичанська, Лисичанського МВ УМВС України в області, Лисичанського МВ УСБУ, представників виконавчого комітету Лисичанської міської ради проведено координаційну нараду з порядком денним «Запобігання організованій злочинності й корупції на території міста Лисичанська».
За результатами оперативної наради її учасниками визначене коло першочергових заходів, спрямованих на виявлення корупційних правопорушень, притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили.
Станом на 01.11.2011 р. заходи, визначені нарадою, виконані у повному обсязі.
Крім того, прокуратурою міста Лисичанська систематично проводиться роз\'яснювальна робота з питань практики застосування анти-корупційного законодавства, до якої залучаються керівники правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій міста.
У вересні поточного року за участю працівників прокуратури міста Лисичанська у великому залі засідань Лисичанської міської ради проведено навчальний семінар щодо практичного застосування положень Закону України «Про засади запобігання й протидії корупції» та Кодексу України про адміністративні правопорушення, до участі у якому запрошено представників виконавчих органів Лисичанської міської ради.
В ході проведення навчального семінару до присутніх доведені основні вимоги антикорупційного законодавства, після чого надані відповіді на практичні запитання, які виникли у його учасників.
Таким чином, за результатами вжитих прокуратурою міста Лисичанська протягом 10 місяців 2011 року заходів із запобігання й протидії корупції досягнуто певних позитивних результатів, налагоджено взаємодію з оперативними підрозділами Лисичанського МВ УМВС.
Запроваджено практику обміну інформацією про можливі прояви корупції з правоохоронними органами та органами місцевого самоврядування міста, проведено роз\'яснювальну та профілактичну роботу, спрямовану на запобігання і протидію корупції.
З метою своєчасного інформування громадськості про результати прокурорських перевірок запроваджено систематичне оновлення веб-сайту прокуратури міста.
Питання запобігання й протидії корупції і надалі залишатиметься у центрі уваги прокуратури міста Лисичанська при здійсненні нею правозахисної та наглядової діяльності на всіх напрямках роботи.
0.В. СКОМАРОВ, помічник прокурора м. Лисичанська, юрист 3-го класу
Газета: "Новый ПУТЬ"
Такси Комфорт в Лисичанске
Ирина 11.12.2021 15:24Житель Лисичанска после регистрации на сайте потерял деньги
Андрей222 25.08.2021 12:37Тендер на закупку трех троллейбусов для сообщения между Северодонецком и Лисичанском
Игорь 19.08.2021 23:03Суд Лисичанска вынес приговор
Андрей2 19.08.2021 12:41Такси Комфорт в Лисичанске
Александр 03.08.2021 16:31