Пам'ятники зводяться на віки

Пам'ятники зводяться на віки

У одному з останніх номерів "Нового шляху" було опубліковано звернення комісії з організації будівництва в нашому місті - Колиски Донбасу - пам'ятника загиблим шахтарям. У зверненні - прохання до усіх жителів Лисичанська, Новодружеска і Привілля, шахтарів, а також бізнесменам і спроможним громадянам надати фінансову допомогу у виконанні робіт по проектуванню, виготовленню і установці пам'ятника. Вдень раніше цю ініціативу озвучив з трибуни сесії депутат міськради В. М. Теросипов, сам вугільник з великим стажем, нині керівник ВАТ "Лисичанскуголь".

Втім, ідея народилася давно. Ще на початку 2002 року було прийнято рішення міськради про проведення конкурсу на кращий проект пам'ятника, і такий конкурс відбувся. У нім брали участь скульптори, художники і архітектори області. А переміг відомий скульптор з Луганська Микола Можаев. Його робота представлена на знімку. Передбачається, що це буде 4-метрова піраміда, з поглиблення в передній її частині до нас звернено три особи як три шахтарські покоління - від самого народження Донбасу до сьогоднішнього дня.

-Но чому задум досі не утілився в життя? - ставлю питання головному архітекторові Лисичанська Н.Н.Ломако, який свого часу і підштовхував ідею до реалізації.

- Ймовірно, через фінансові проблеми. По моїх прикидках, буде потрібно не менше 600 тисяч гривен.

-Микола Миколайович, відомо, що на сесії народилася ще одна думка з приводу самого задуму - пам'ятник має бути не загиблим шахтарям, а просто шахтарям. Усім. Але скажіть, проект Миколи Можаева відповідатиме такому рішенню, якщо вибір ляже на нього?

-Будет. У тому і іншому випадку. До речі, за проектом цього скульптора у нас свого часу вже був виконаний пам'ятник Григорію Капустину, він стоїть біля шахти імені Капустина. А останніми роками - чавунний вінок на меморіалі "Пам'ять".

-Где планується розмістити новий пам'ятник?

-В історичному центрі міста, поряд з музеєм гірської справи, де раніше розміщувалася штейгерская школа. Місце саме відповідне -в нижньої частини сквера, прямо навпроти "Вічного вогню". Думаю, пам'ятник тут непогано впишеться.
 
Ю. А. Коломиец, депутат Лисичанської міськради :

- Звернете увагу, відрізок вулиці Комсомольської - від "Вічного вогню" до перетину з Революційною останнім часом придбав свій неповторний вигляд. Пам'ятні місця, святині. Розміщення тут ще одного пам'ятника надасть цьому куточку велику історичну значущість. Одне мені не подобається: його надзвичайну ауру руйнує жвавий рух автомобільного транспорту, наповнює вулицю метушнею і шумом. А пам'ять любить тишу. Закрити б в'їзд на Комсомольську. Навіть для гостей міста, у тому числі і найвищих! Припаркувавши авто біля Будинку техніки або готелю, вони із задоволенням пройдуть стометрівку до міськради по дивній зеленій вуличці. Таким і запам'ятають Лисичанськ.

Про терміни спорудження пам'ятника. Є різні думки. Багато хто вважає, що такі великі гроші, 600 тисяч, краще використовувати на благоустрій самого міста до його 300-річчя, а пам'ятник можна поставити і роком пізніше - мовляв, чекали шахтарі більше. Я сам колишній шахтар, причому, потомствений, і знаю, що вугільники завжди відгукувалися на добру справу. Хіба не погодиться кожен віддати на спорудження пам'ятника середній денний заробіток? А чим гірше депутати? А підприємці? А пенсіонери? Адже в нашому місті у кожного в роду хтось видобував вугілля. Повинне допомогти і міністерство. Отже цілком встигнемо до ювілею міста.
 
А. В. Кублицкий, заступник голови міської ради ветаранов, у минулому головний інженер шахти "Матроська":

- У вугільній галузі я пропрацював більше сорока років і за цей час бачив немало страшних трагедій, смертей, сліз вдів. Дорогу ціну платить людина за вугілля. У радянські часи в середньому кожен здобутий мільйон тонн забирав одне людське життя. А в перебудовні роки, коли не вистачало грошей навіть на зарплату, не те, що на охорону праці, ця похмура статистика зросла у вісім разів. І коли мені стало відомо, що на сесії міськради генеральний директор "Лисичанскугля" В. М. Теросипов виступив з ініціативою створення пам'ятника загиблим шахтарям, я серцем прийняв його слова. А ось місце я б вибрав ближче до пам'ятника першій шахті, можливо, - на піднесеності перед спуском. Тим паче, що до ювілею міста це місце збираються ушляхетнити і озеленювати. Але якщо це буде пам'ятник усім шахтарям, не лише загиблим, - те він повинен гордо стояти поряд з "кузнею шахтарських кадрів" - гірським технікумом.
 
П. М. Блидченко, директор краєзнавчого музею, депутат міськради :

-Лисичанск - батьківщина вугілля, і пам'ятник шахтарям тут буде на своєму місці. Хто загинув, видобуваючи вугілля, і кого минула чаша ця, щодня йшли на роботу як на фронт і ніколи не знали напевно, чи повернуться додому. У нас в Донбасі усім відомо, наскільки небезпечна ця професія, і якщо людина вибрала її, - він знає, на що йде. Це вибір мужності. Ось тому ми повинні увічнити пам'ять про усіх шахтарів. Я висловив свою думку і на сесії міськради - багато хто зі мною погодився. А терміни я б не обумовлював. Головне - зібрати гроші.

Н. В. Соснин, депутат міськради :


- Мені здається, потрібно спочатку привести в порядок те, що маємо. Будівля колишньої штейгерской школи - теж пам'ятник. Але історична цінність має жалюгідний вигляд, особливо та частина, яка не ремонтувалася десятки років. Адже будівля старовинної архітектури в обрамленні доглянутої зеленої зони могла б стати головною прикрасою старого історичного центру міста. І до ювілею Лисичанська ми просто зобов'язані привести його (і не лише його!) в пристойний вид. А тим часом без поспіху зберемо гроші і на шахтарський пам'ятник, а головне - визначимося остаточно по усіх спірних моментах, за задумом, по місцезнаходженню.Адже пам'ятники зводяться на віки.
 
Підготувала Тетяна Сильванович

Похожие новости

Нет комментариев.

Добавить комментарий

Пожалуйста, залогиньтесь для добавления комментария.

Рейтинги

Рейтинг доступен только для пользователей.

Пожалуйста, авторизуйтесь для голосования.

Нет данных для оценки.

Последнее в фотогалерее