12+
28 февраля
...
прогноз на 5 дней
0 oC небольшой снег
доллар евро рубль РФ

Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманії

08.10.2011 16:41
3406
0
Автор

  Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманії        Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманії
        Проблема наркоманії серед дітей і підлітків стоїть досить гостро. За останні десять років відсоток неповнолітніх наркоманів, учнів 7-11 класів школи, значно підвищився і сьогодні складає в середньому близько 15% від загального числа українських підлітків. При цьому, часто батьки дітей, що вживають наркотики, не знають про цю проблему нічого, доки ситуація не заходить занадто далеко.
Сьогодні діти наражаються на небезпеку залучитися до вживання наркотиків вже з раннього віку. Психотропні речовини доступні практично всюди: в школі, у дворі, на вулиці, в місцях дозвілля, на дискотеках.

У випадку якщо дитина вже почала вживати наркотики, зрозуміти це досить просто, за наступними ознаками:
•    Він (вона) почав часто зникати з дому. Причому, ці зникнення або просто ніяк не мотивуються, або мотивуються за допомогою безглуздих відмовок. Ваша спроба пояснити, що Ви хвилюєтеся і розпитати про те, де  все ж таки знаходилася Ваша дитина, викликає злість і спалах роздратування.
•    Він (вона) почав дуже часто брехати. Причому, ця брехня стала своєрідною. Молода людина бреше з будь-якого приводу, не лише з приводу своєї відсутності вдома, але і з приводу справ  в школі,  т. д. Версії обманів або абсолютно примітивні й одноманітні, або навпаки, занадто витіюваті й незрозумілі. Ваша дитина перестала витрачати зусилля на те, щоб брехня була схожа на правду.
•    У нього( її)  змінився режим сну. Він ( вона)  може спати, не прокидаючись, цілими днями, а іноді Ви чуєте, Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманіїяк він (вона) майже всю ніч ходить по своїй кімнаті. Проблеми зі сном - безсоння ночами і бажання спати вдень.
•    Зміни в режимі харчування: періоди обжерливості змінюються повною відсутністю апетиту.
•    Повна відсутність інтересу до того, що відбувається навкруги, в сім\'ї.
          Вашого сина (дочку) повністю перестали цікавити сімейні проблеми.  
          Коли Ви розповідаєте, наприклад, про хворобу або неприємність когось   
          з близьких, він тільки робить вигляд, що слухає. Насправді думає про
          щось абсолютно стороннє. Він змінився, став по відношенню до Вас 
          холоднішим, недовірливим.
•    Він (вона) втратив свої колишні інтереси. Він (вона) не читає книжок, майже не дивиться телевізор. Ви все частіше стали помічати, що він просто сидить з підручником, насправді, навіть, не намагаючись робити уроки і готуватися до іспитів. Повна відсутність інтересу до навчання, до різних захоплень, яким ще нещодавно дитина приділяла багато часу.
•    Прояв якостей, раніше підліткові невластивих : агресії, або навпаки, зайвій сентиментальності, чутливості. Він взагалі змінився. Проявляється дратівливість, що не мотивується, спалахи крику та істерик. Ви стали помічати, що у нього (неї) несподівано й різко змінюється настрій. Дві хвилини тому  веселий і життєрадісний, дуже коротко поговоривши з кимось по телефону — до вечора впав в похмурий настрій, розмовляє украй роздратовано .
•    Уповільнені реакції при спілкуванні: дитина може просто не реагувати на питання і звернення з боку батьків, і навіть елементарні питання, ніби «яка година»? чи «на якій вулиці ми живемо»?, можуть викликати у підлітка утруднення з відповідями.
•    Різке зниження інтересу до свого зовнішнього вигляду: охайний підліток може раптом стати нечепурою, не умиватися, не причісуватися, не мити голову, тижнями не міняти одяг, включаючи нижню білизну. Особливо насторожити батьків повинен одяг не по сезону .
•     За досить короткий проміжок часу у вашого сина (дочки), практично, повністю помінявся круг друзів. Якщо ви із здивуванням запитуєте: «Куди зник твій друг Петя, з яким Вас раніше було не розлити водою»?, Ваша дитина зневажливо відмахується і посилається на свою і Петіну зайнятість. Нових друзів, що з\'явилися у сина, Ви або не бачите взагалі, або вони не приходять у гості, а «забігають на секундочку» про щось тихо нашептатися біля дверей. З\'явилася дуже велика кількість «таємничих» дзвінків і переговорів по телефону. Причому, Ваша дитина, практично, не намагається пояснити, хто це дзвонив, а в тексті телефонних переговорів можуть попадатися сленгові слівця, які  вам незрозумілі.
•    У Вас у будинку стали пропадати гроші або речі. Ці неприємні події на перших порах можуть відбуватися украй рідко. Проте, хоч би рідкісні спроби «непомітно» щось вкрасти зустрічаються, практично, в усіх сім\'ях наших пацієнтів.
•    Вам все частіше здається, що він (вона) повертається додому з прогулянки в стані сп\'яніння. Координація Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманіїрухів злегка порушена, погляд відсутній, підліток взагалі намагається заховати очі і швидко втекти у свою кімнату.
Хочу звернути вашу увагу на те, що окремі, описані вище ознаки можуть бути симптомами різних психологічних труднощів підліткового і юнацького віку. В деяких випадках так можуть починатися захворювання психіки. Ви можете починати серйозно думати про наркотики тільки, якщо Ви твердо упевнені, що у Вашої дитини є ознаки змін поведінки , принаймні, одинадцять з дванадцяти, описаних вище.

Батькам завжди треба бути напоготові,  якщо їх дитина - підліток, бо у Вас, батьків, багато способів спровокувати своїх дітей не тільки до вживання  наркотиків, а й  до відчуження дитини  від сімейних взаємовідносин.


              Поради батькам 
     Шановні батьки, пам’ятайте, що:

1.    Основний інструмент боротьби з наркоманією - це профілактика. Важливо підтримувати з дитиною довірчі стосунки, старатися, щоб дитина не відчувала дефіцит батьківської любові; допомагати йому переживати стреси, вікові кризи, невдачі, шанувати його як особа. Пам\'ятайте про важливість самовизначення для підлітка. Якщо він не знайде у Вас розуміння і підтримку, то може піти за ними на вулицю...

2.    Хворобу простіше запобігти, ніж лікувати. На жаль, наркозалежність лікувати вкрай складно. Ефективність лікування від наркоманії складає 5-10%.

3.    Важливо, щоб у підлітка було цікаве дозвілля - спортивні секції, хобі або інші захоплення. Завдання батьків - допомогти дитині знайти той рід занять, який припаде йому до душі, захопить його. І забезпечити наповнення часу, вільного від навчання.


4.    Запитуйте, слухайте, читайте. Використовуйте усі ресурси: книги, журнали, Інтернет, радіо, телебачення.Ризик вживання наркотиків: батькам о наркоманії Будьте критичні, перевіряйте, наскільки отримана інформація співвідноситься з Вашим досвідом і просто із здоровим глуздом.

5.    Звертайтеся за допомогою. Кваліфіковані фахівці пропонують безкоштовні консультації, щоб Ви могли краще зорієнтуватися в проблемі, поставити питання, що хвилюють Вас. Не нехтуйте цією можливістю.

6.    Ведіть бесіду з підлітком на цю тему, і запитуйте, що він думає з цього питання. Так ви зможете зрозуміти відношення вашої дитини до наркотиків, здогадатися про можливе небажане оточення і вчасно скоректувати його інтереси.

7.    Підтримуйте дитину «емоційний контакт»: вникати в його інтереси, співпереживати його захопленням, показувати йому свою любов. Як легко відмахнутися про: « Я втомилася.»., «Зараз не можу тебе слухати, я зайнятий»... Адже діти так люблять що-небудь робити разом з батьками. І час, проведений з ними, - кращий спосіб досягти духовної близькості.

8.    Виховувати у підлітка життєлюбність. Не потрібно, щоб дитина щодня від вас чула, як важке життя, скільки навколо поганих людей, які жахливі дороги, яка бридка погода... Чи не краще говорити про те, як добре бути здоровим, скільки цікавих занять і чудових місць є на світі і яке щасливе майбутнє чекає вашої дитини.


9.    Допомогти сформувати власне відношення до наркотиків. У 12-14 років діти знають про наркотики багатоРизик вживання наркотиків: батькам о наркоманії що, вони говорять про них один з одним. Дайте дитині зрозуміти, що з вами теж можна про це говорити. Якщо ви уникаєте цієї теми, дитина шукатиме інформацію у інших людей, у тому числі і у тих, хто вживає або продає наркотики. Тільки спочатку підготуйтеся до розмови, щоб не виявилось, що дитина знає про психоактивні речовини більше, ніж ви. Приводом для розмови може послужити фільм, стаття, конкретна життєва історія. При розмові не читайте лекцій, не напирайте на шкідливість наркотиків для здоров\'я. Цироз печінки, гепатит В, СНІД - усе це для дитини порожні слова, здоров\'я для більшості молодих людей - річ безумовна і само собою зрозуміла, тому ніякої цінності в їх очах воно не має. А зіграйте на тому, що закладено в самій природі підлітка, - прагненні до незалежності.


10.    У кожного члена сім\'ї мають бути свої обов\'язки, своя постійна справа у будинку.

11.    Будь-яка відмова підлітка має бути обґрунтована.


12.    У будинку свято але не забувайте що у будинку підліток  (вино, пиво, сигарети, лайка - притягують магнітом до себе дітей).

13.    Навчитеся розуміти світ, в якому живе ваш підліток, поставте себе на його місце, і ви зможете не лише добитися  довіри, але і також зможете краще зрозуміти його загальну поведінку.


14.    Передусім, ми хочемо Вас попередити, що усі ваші підозри по відношенню до сина або дочки повинні висловлюватися Вами тактовно і розумно. Ви зобов\'язані усе зважити, обговорити усією сім\'єю і тільки у
 тому разі, ви можете висловити в слух свої підозри підліткові.

Квітка Інна Євгеніївна.
практичний психолог ОШ№14 І- ІІІ ступенів,  м. Лисичанськ

Отзывы


© 2009 - 2021 «Лисичанск Инфо» При использовании материалов активная ссылка на сайт обязательна. 

12+