6+
25 февраля
...
прогноз на 5 дней
-2 oC пасмурно
доллар евро рубль РФ

Шкідливі звички чи життя в своє задоволення (І ще раз про паління)

09.02.2016 12:59
2132
0
Автор

     Хто не знає історію про доктора Фауста та його споконвічного супутника й духовного наставника Мефістофеля? У легенді про Фауста є й такий цікавий епізод: коли була відкрита Америка, Фауст у супроводі Мефістофеля побував у Новому Світі. Вони знайшли там багато цікавого, у тому числі й небачені рослини. І серед них тютюн. Досить обізнаний, утім, як завжди, Мефістофель заявив: «Корисна травичка, не лопух який-небудь! Вона ощасливить Старий Світ! Хто хоч раз спробує закурити, той ніколи не залишить цієї забави. Більше не будуть казати про нас, чортів, що ми одні вдихаємо дим і випускаємо його через ніздрі. Чи не набити вам трубку, шановний доктор?». «Не треба, бо це забава для дурнів», - рішуче відповів Фауст. Про цю несерйозну забаву й піде серйозна розмова.

            Ох уже цей людський організм! Щойно вчені дадуть відповідь на одне питання, розгадають одну загадку, як тут же з’являються нові. Якби ми, люди, були лише істотами біологічними, наскільки простіше було б з нами лікарям! Кожному мало не з самого дитинства відомо, що здоров’я треба берегти. Та навряд чи всі замислюються над цим. Молодь дещо байдужа до свого здоров’я. Це цілком зрозуміло й цілком природно. Юнаків більше цікавить, як розвинути силу, витривалість, спритність, працездатність. Дівчата переважно заклопотані своєю зовнішністю, красою, здоровим кольором обличчя. Смішним, а може, й «нереальним» видався б п’ятнадцятирічний підліток, який постійно цікавився б, який у нього тиск, кількість холестерину чи цукру в крові, процент гемоглобіну і т. д. І все ж…

             І все ж у будь - якому віці ми не маємо права забувати, що здоров’я треба берегти, берегти  як неоціненне багатство, яке не слід розтринькувати. Відомо, що легше підірвати своє здоров’я, ніж відновити його лікуванням.

             Лікарі давно помітили, що наше фізичне благополуччя багато в чому залежить від нашого ставлення до здоров’я. Та буває, що людина, знає, що не можна робити, чим не слід нехтувати, але вважає, що її не торкнеться загальне правило, що вона якась особлива, чи що. Це бажання ризикнути – і ризикнути не чим іншим, як своїм здоров’ям  – дуже часто з’являється  в юності.

             Так, знову мова піде про цигарки, про шкідливість куріння, оскільки мова йде про свідоме ставлення до здоров’я. Буває, що хвороба способу життя, виявом якої є, зокрема, куріння, тягне за собою й захворювання людини. При хворобі способу життя людина сама собі злісний ворог.

             То що ж спонукає дітей прилучатись до раннього куріння? Частина хлопців починає курити рано, тому що наслідує товаришів по школі, по двору. Причому, як правило, більш старших товаришів. Інші через прагнення до незвичайності, таємничості: адже треба роздобути сигарети та сірники або запальничку, сховатись у затишному місці. А деякі починали курити, щоб показатися соліднішими. Та й просто за звичкою курить уже дуже багато хто. З роками діти навіть починають забувати причини, які штовхнули їх до куріння. У поширенні цієї шкідливої звички має значення своєрідний примус дітей до куріння з боку курящих. Курящі товариші вважають некурящих хлопців такими, які не вийшли з-під опіки батьків, не відбулись, неспроможними. Бажання покурити, вдихнути аромат сигарети та затягтись приходить непомітно.

            Чому ж шкідливо палити? У тютюновому диму, зазначають медики, міститься понад тридцять шкідливих для здоров’я речовин. З-поміж них найвідоміший усім нікотин. Крім нікотину, в тютюновому диму міститься цілий «букет» небезпечних речовин: радіоактивний свинець, бензопірен. І ще кадмій. Його, хоч і мало, але достатньо, щоб порушити нормальні обмінні процеси в легенях. Та особливо шкідливо палити підліткам. Шкідливо тому, що їхній організм і без цього перевантажений – людина росте, а це надзвичайно важкий процес. Не можна забувати, що за сумнівне задоволення випалити цигарку доводиться розплачуватись не лише першими неприємними відчуттями, заспокоюючи себе тим, що нібито всі через це проходять, а й здоров’ям, загальним самопочуттям. Шкідливість тютюну тим небезпечніша, що проявляється не миттєво, розплачуватися за шкідливу звичку доводиться через кілька років.

             Громадськість все частіше й настирніше вступає в боротьбу з курінням. Нагадати варто про заборону паління в громадських місцях на державному рівні, про дискусії в пресі, коли й лікарі, і курці, і ті, хто не палить, серйозно обговорюючи заходи по боротьбі з курінням, доходять одного, завжди одного висновку – палити шкідливо.

            Що в даному випадку може зробити родина, щоб відгородити свою дитину від пагубної звички? Необхідно навчити дитину досить чітко формулювати свої аргументи «за» і «проти» куріння. Для цього треба давати чітку інформацію про шкоду від куріння, можна запропонувати кілька способів відмовлення від куріння в реальних життєвих ситуаціях.

            Можна стверджувати, що частина батьків у випадку виявлення шкідливої звички у своєї дитини застосовують до неї заходи фізичного впливу, проводять бесіди, намагаються вмовити кинути курити. Потім, здавшись, приймають як даність: купують сигарети дитині самі або дають на це гроші, дозволяють не ховатись при курінні. Мотивація, як правило, одна: нехай краще курить нормальні сигарети, ніж підбирає «бички» на вулиці. Але чи є це виходом з такого становища?

            Щоб переконати дитину відмовитись від куріння, треба не миритися з цим, а боротись. Письменник Марк Твен казав: «Немає нічого важкого кинути курити. Я сам кидав раз двадцять…».  

             «Біда наша в тому, що ми починаємо думати про своє здоров’я лише тоді, коли починаємо  його втрачати, коли вже «зламаний» механізм і треба думати про лагодження. Але ж кожному відомо, що машина довше слугує в тому разі, коли її не ламають і ремонтують, а не доводять до поломки. Це великою мірою стосується й нашого тіла, яке за своєю складністю не може зрівнятися з жодною складною машиною». Дуже хотілось би сподіватись, що ці слова відомого академіка вас не стосуються.

       За матеріалами книги  «Як знайти себе» В.Д. Пекеліса

   Тихоненко О.Ю., соціальний педагог ЗОШ І-ІІІ ст.№ 12

 

 

Отзывы


© 2009 - 2021 «Лисичанск Инфо» При использовании материалов активная ссылка на сайт обязательна. 

6+